Kultůra a památky

katedrála sv. Jakova

katedrála sv. Jakova

Ne území Chorvatska naleznete 7 památek, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Když už zavítáte do Chorvatska, není na škodu se na památky zajít podívat. Jsou opravdu nádherné.

Historické památky, které uvidíte v Chorvatsku

Mezi nejvýznamnější památky patří katedrála sv. Jakova, která se pyšní pozdějším gotickými a renesančními prvky. Na délku má 39 m a na výšku obdivuhodných 32 m. Výstavba katedrály započala v roce 1431, stavba byla v gotickém stylu a vedl ji Juraje Dalmátince, který byl povolán až z Benátek, aby celou výstavbu vedl. Když zemřel, zaujal jeho místo Nikoli Firentinace a výstavba se ubírala renesančním stylem. Na jejím dokončení se podíleli významní lidé jako Bartolomeo de Mestre a jeho syn Giacomo. Stavba byla dokončena roku 1536. Vysvěcena byla v roce 1555.

Dále můžete navštívit Eufraziovu baziliku v Poreči, která je zapsána na seznam UNESCO od roku 1997. Diokleciánův palác ve Splitu, který je neobvyklý svým čtyřúhelníkovým tvarem. Jeho stavba započala v roce 295 za vlády římského císaře Diokleciána. Jedinečná stavba v sobě skrývá prvky pevnostního hradu a luxusní vily.

Navštívit můžete také historické jádro města Trogir, které nabízí k podívání komplex staveb ze 13. století. Hlavní památkou Trogiru je katedrála sv. Vavřince.  Osada byla založena na konci 3. století před Kristem. Založili ji Řekové z Issy a původní název byl Tragurion, což v překladu znamená kozí ostrov.

Dubrovník je nejenom největší město v Chorvatsku, je také historickou památkou zapsanou na seznamu UNESCO. Podél Dubrovníku je 36 hradeb s věži, tvrze a pevnosti, které chrání krásné ulice i paláce.

Nejnavštěvovanější jsou Plitvická jezera. Šestnáct krasových jezer zabírají délku asi 7 km. Jsou spojena 92 vodopády. Krásná okolní příroda se rozprostírá na rozloze 20 000 ha, z toho 200 ha patří vodní ploše. Uvidíte zde bohatou faunu a zachovalý ekosystém.

Poslední památkou zapsanou na seznamu UNESCO je Starigradsko polje na ostrově Hvar, jeho historie sahá až do roku 385 př. n. l.

Kultura v Chorvatsku

V Dubrovníku se během celé letní sezóny pořádá řada festivalů a kulturních událostí. Navštívit můžete například Dubrovnické letní hry, filmový festival Libertas, mezinárodní dubrovnický filmový festival nebo divadlo Marin Držić.

Co se týče lidových zvyků, stojí za zmínku Pažský karneval, který začíná 1. sobotu po svátku Svatých tří králů a končí o Popeleční středě.

Omiš je původním sídlem Chorvatských pirátů. Nachází se mezi Splitem a Makarskou. Každý rok si během kulturního léta připomínají slávu svých předků „Pirátským večerem,“ jehož vyvrcholením je zinscenovaná bitva omišských pirátů a benátských obchodních lodí. Vše se odehrává v ústí řeky Cetiny.

Pokud máte rádi rytíře, pak určitě navštivte Sinj první neděli v srpnu, kdy se koná historická rytířská jízda nazývaná jako Sinjska alka. Rytířského klání se účastní více jak 15 jezdců oděných do dobových kostýmů místní šlechty z 18. století.

V Chorvatsku se konají také pastýřské nebo rybářské večery, je zde spousta barů a diskoték, nejznámější je Diskotéka Pati Magazin v Pagu. At´už toužíte po jakékoliv kulturní zábavě, v Chorvatsku se vám dostane všeho. Od sportovních akcí až po ty náboženské.

 

Všechny práva vyhrazena ExtraChorvatsko.cz