Doprava do Chorvatska

pohled na přístav na Hvaru

Hodně Čechů posledních pár let cestuje do Chorvatska na vlastní pěst. Je to levnější, než přes cestovku a taky to má další výhodu a tou je pohodlí a žádné vázání se na smluvený čas odjezdu cestovky. Když potřebujete, tak vyrazíte.

Jak se dostat do Chorvatska?

Existují tři základní trasy a to přes Německo, Rakousko a Slovinsko, přes Rakousko a Slovinsko anebo přes Slovinsko, Maďarsko a opět Slovinsko.

Je celkem jedno kudy se vydáte, všechny cesty vedou do Chorvatska, podstatnější je kam jedete a podle toho je třeba zvolit si vhodnou trasu. Také záleží na tom, jestli dáváte přednost kratší cestě anebo rychlejší.

Jak je to s povolenými rychlostmi

Pokud cestujete přes jiný stát, je třeba znát jejich dopravní předpisy.

V Německu je v obci povolená rychlost 50km/h, mimo obec pak 100km/h a na dálnici není omezená rychlost. V Rakousku je to podobně jako v Německu, na dálnici se však smí jet pouze 130km/h. Na Slovensku, v Maďarsku a Slovinsku jsou rychlostní limity v obci 50km/h, mimo obec pak 90km/h a na dálnicích 130km/h.

Co cena za dálniční známky

Německo vás potěší zprávou, že vozidla do 3,5 t neplatí za dálniční známku. V Rakousku cena dálniční známky za deset dní vychází na 8,7 euro, na Slovensku na 10 euro a v Maďarsku stojí týdenní známka 2 975 HUF, dvouměsíční pak 4 780 HUF. Na Slovinsku za týdenní dálniční známku zaplatíte 15 euro a za měsíční 30 euro.

Cílová destinace Chorvatsko

Zde je důležité vědět, že pro řidiče od 18 do 24 let platí přísnější pravidla. Povolená rychlost v obci je pro všechny řidiče 50km/h, mimo obec je to pro mladší řidiče 80 a pro starší 90km/h. Na dálnici pak mladí řidiči smí jet 120 a starší 130km/h. Pokud překročíte povolenou rychlost, můžete se dostat do vězení až na 60 dní.

Do povinné výbavy patří reflexní vesta pro každého pasažéra a pak ještě náhradní autožárovky. Autosedačky jsou povinny pro děti do 5 let a na předním sedadle nesmí být osoba menšího vzrůstu jak 150 cm. Toleruje se 0,2 promile alkoholu v krvi. Pokud jedete po dálnici, platíte mýtné, podle délky trasy, kterou jste na určité komunikaci ujeli. Platí se na mýtných branách a můžete buď hotovostí anebo kreditní kartou.

Rady na závěr

Ať už jedete jakoukoliv cestou, dodržujte základní pravidla a nic vám nehrozí.

  • Před jízdou nepijte alkohol
  • Připoutejte se
  • Netelefonujte
  • Dítě posaďte do autosedačky
  • Mějte v autě reflexní vestu pro každého v autě
  • Přibalte si náhradní autožárovky a tažné lano
  • V dědině jeďte max. 50km/h mimo pak 90km/h
  • Nezapomeňte na dálniční známku
  • Nezapomeňte na rozsvícená světla

Chceme si půjčit auto v Chorvatsku

Pokud jedete třeba autobusem do Chorvatska, ale toužíte si tam projet okolí autem, pak si určitě zajděte půjčit auto do autopůjčovny. Půjčit auto si můžete na jakoukoliv dobu, minimálně však na 24 hodin. Výběr značek aut je opravdu široký a tak si můžete vybrat jak podle ceny, tak i podle typu auta. Minimální věk řidiče je 21 let. Cena za půjčení auta je od 350 kun na jeden den. Záleží, na jak dlouho si chcete auto půjčit a taky jakou značku. Pokud si auto půjčujete na delší dobu, budete mít samozřejmě slevu.

Spolupracujeme s: Hledáte levnou dovolenou, zkuste Chorvatsko nebo Rakouské Korutany. Zkuste Chorvatské destinace pro dovolená v Chorvatsku. Bulharsko nabízí písečné pláže u města Baška Voda a pokud na to nemáte peníze tak mrkněte na řemeslník v Praze. online pohádky | Dětská | Pohádky online